kontakt

Ing. Jitka Rosůlková

Choceradská 137
Svojetice 251 62

zahradnice@seznam.cz

tel. +420 605 816 168

růže- Sympathie- lastní pěstování

růže- Sympathie- lastní pěstování

VEŠKERÉ FOTOGRAFIE JSOU POŘÍZENY VÝHRADNĚ MOU OSOBOU A VZTAHUJÍ SE NA NĚ AUTORSKÁ PRÁVA.

 • "Zahrady zakládané v souladu s přírodou vyžadují velmi málo práce a skýtají mnoho radosti. Ponechme tedy přírodě volnou ruku a usměrňujme ji jen tam, kde je to nutné."

  Anglické zahrady

  • Anglická zahrada je typ vesnické zahrady. Tyto zahrady vznikaly již od středověku a patřily do nich nejen květiny, ale i zelenina, která se pak používala v domácí kuchyni. Právě na britských ostrovech se v 19. století stalo kombinování květin a maximální využití malé zahrady cílem tamních zahradníků a z jejich poznatků a závěrů lze čerpat inspiraci dodnes.
  •  Pro anglickou zahradu inspirovanou volnou přírodou je charakteristický malebný terén, jehož nepravidelnost podtrhuje výsadba rostlin. Základním předpokladem těchto zahrad je perfektní trávník a cesty, které spojují nejkrásnější zákoutí pozemku s fontánkami a besídkami.

   

  • Pro pravou anglickou zahradu je typická bujná často i exotická zeleň. Je to pozůstatek koloniální éry, britové si ze svých cest přivezli spoustu rostlin a mnohým z nich se díky počasí na ostrovech ovliněném Golfským proudem daří v Anglii daří dodnes.  Klasická anglická zahrada je pestrobarevnou neformální směsicí nejlépe starodávných květin kvetoucích průběžně, vysazovaných ve vrstvách, podle výšky, barvy a doby květu. Ke stěně se sázejí nejvyšší rostliny, k cestě nejnižší. Ideální jsou tradiční květiny a trvalky pěstované ve skupinkách.
  rudbeckia_lilie

  rudbekie s lilií-vlastní pěstování

   


   

  • K dalším důležitým zásadám patří, že například do skupiny keřů nemícháme velkolisté s drobnolistými, že solitér musí být něčím zajímavý, například pokroucenými větévkami. Při výběru rostlin rozhoduje také velikost plochy. Pestrobarevnou směs záhonů však musí od domu oddělovat pravý anglický trávník. Charakteristickým rysem anglické zahrady „je řízená neformálnost“, ale půdorys vaší zahrady může být systémem záhonů a lemů pravidelných nebo uvolněnějších tvarů. Cílem je, aby okraje záhonů působily dojmem, že jste to s květinami skoro až přehnali.

   

  campanula_carpatica

  campanula carpatica-vlastní pěstování


  • Anglické zahrady jsou vždy spojeny s růžemi, ať už keřovými růžemi, polyantkami, nebo čajovými, stromkovými růžemi, nebo pnoucími růžemi. Anglické zahrady téměř vždy obsahovaly keře růže galské (Rosa gallica), růže stolistá (Rosa x centifolia) je plnokvětá růže proslavená na obrazech holandských mistrů v sedmnáctém století. Se zavedením čínské růže (Rosa chinensis) na konci osmnáctého století vzniklo mnoho hybridů, které měly vlastnosti opakovaného kvetení (remontování), ale udržují vzhled původní staré růže a tvar květu. Nedávno se staly populárními růžemi pro venkovské zahrady hybridní „anglické“ růže zavedené Davidem Austinem. Jeho keřové růže kombinují nejlepšívlastnosti moderních hybridních čaje a floribund se starými zahradními růžemi.
  b_britten

  růže Benjamin Britten- vlastní pěstování

   

   


  Rosltiny charakteristické pro anglickou zahradu : Lilie, mečík, hvozdík, hrachor, růže z Jericha, netýkavka, kejklířka, pupalka, prvosenka, maceška, chrpa, měsíčnice, mák, třapatka, měsíček, chejr, pelargonie, osteospermum, lobelka, petúnie, hledík, lichořeřišnice, vitálka, mateřídouška, k mín, rozmarýna, fuchsie, sedmikrásky, pomněnky, náprstník, slézová růže, náprstník, divizna, černucha, rezeda, petrklíč, slunečnice, tulipán, kamzičník, srdcovka, pivoňka, orlíček, oměj, zvonek, libeček, majoránka, astra, jiřina, chryzantéma, smolnička, konvalinka, laskavec, vlčí bob, řebříček, kopretina řimbaba, ostrožka, šalvěj, vrbina, krokus, levandule, kokořík, pupalka, tymián, pelyněk, šanta kočičí, plicník, mydlice, yzop, chřest


  Typy anglických zahrad:

  • COTTAGE – malá útulná zahrádka, pečlivě upravovaná
  • S BLUDIŠTI – inspirovány francouzskými vzory, poblíž zámků a hradů
  • ORIENTÁLNÍ – inspirovány orientálními prvky (pagody,napodobeniny čínských chrámů)
  • BOTANICKÉ – tradiční anglické botanické zahrady, vystavují různé druhy rostlin
  • PARKY A LESOPARKY – velké plochy anglických trávníků doplněných o remízky, skupinky keřů či o okrasné květiny
  • VODNÍ ZAHRADY – zahrady s potůčky, jezírky a kaskádami
  • BYLINKOVÉ – založená výhradně na pěstování bylin a koření

   

  lubgort.cz